Gruzie – přírodní krásy Svanetie

 • Gruzie – země vysokých hor, krásné přírody a historických skvostů
 • Svanetie – oblast pod Vysokým Kavkazem se silně zakořeněnými tradicemi
 • Výborná místní kuchyně a přátelští pohostinní lidé
 • Turistika ve Svanetii a památky na seznamu UNESCO v Kutaisi
 • Přímé letecké spojení z Prahy do Gruzie
 • Ubytování v příjemném hotelu ***, dvoulůžkové pokoje s vlastní koupelnou
 • Bohatá polopenze v ceně zájezdu
 • Termíny zájezdu: 26.8.–2.9.2023 (8 dní)

Program zájezdu:

1. DEN: LETECKY Z PRAHY DO GRUZIE

Ranní odlet z Prahy přímým letem do Kutaisi, přesun do hotelu do Zugdidi a následný přejezd do Svanetie.

2. DEN: VESNICE MAZERI A VODOPÁD ŠDUGRA

Po snídani přesun do hor do oblasti Svanetie, do vesnice Mazeri. Do hor pojedeme podél řeky Enguri, na které se rozprostírá stejnojmenná přehradní nádrž. Přehrada Enguri je svojí 272 m vysokou hrází jednou z nejvyšších betonových přehrad na světě.

Z vesničky Mazeri (1650 m) se vydáme po svých, údolím řeky Dolra ke krásnému vodopádu Šdugra. Vodopád leží na úpatí ledovce spadající z vrcholu Ušba. Ušba je známá jako „Matterhorn Kavkazu“ pro svůj malebný dvojitý vrchol ve tvaru věže. (11 km, ↑ 390 m, ↓ 390 m, cca 4-5 h).

Podvečerní příjezd do Mestie, centra Svanetie, umístěného v nádherné přírodní kavkazské scenérii jejíž kouzlo dotvářejí typické středověké svanetské obranné věže rozeseté ve svazích. Ubytování v Mestii.

3. DEN: PŘECHOD HŘEBENE S VRCHOLY MENTAŠI A ZURULDI

Ráno krátký přesun džípy pod hřeben Zuruldi. Odtud pěšky po hřebeni přes vrcholy Mentaši (2472 m) a Zuruldi (2332 m), dále sestup do malebné vesničky Tsvirmi s dochovanými původními kostelíky a svanetskými obrannými věžemi. Panoramatické výhledy na hlavní hřeben Vysokého Kavkazu, čtyřtisícovou Ušbu, Tetnuldi a do údolí Mulkhura s Mestií. Z Tsvirmi zpět džípy do Mestie. (13 km, ↑ 680 m, ↓ 700 m, cca 5-6 h).

4. DEN: Z ADIŠI PŘES PRŮSMYK ČCHUNDERI

Ranní přejezd z Mestie do Adiši (2050 m), malé vesničky na úpatí hory Tetnuldi (4858 m). Odtud se vydáme proti proudu říčky Adiši až ke stejnojmennému ledovci. Na konci údolí překonáme s pomocí koňů řeku a začneme stoupat do sedla Čchunderi (2722 m). Ze sedla se nám otevřou krásné výhledy na okolní ledovce a hraniční hřeben pětitisícových vrcholů. Sestup do údolí do vesnice Khalde. (15 km, ↑ 730 m, ↓ 750 m, cca 7 h)

Přesun džípy z Khalde do Ušguli (UNESCO), malebného shluku čtyř svanetských vesniček ve výšce asi 2100 m, což z něj činí jednu z nejvýše umístěných osad na západ od Uralu, dle Gruzínců: v Evropě. Nezbytné svanetské věže obklopené nejvyššími štíty v zemi a horskými pastvinami činí z této lokality mimořádně okouzlující místo. Nocleh v Ušguli v rodinném hotýlku.

5. DEN: SVANETIE – UŠGULI, VÝLET K LEDOVCI ŠKHARA

Po snídani pěší výlet z Ušguli údolím řeky Enguri k čelu ledovce, ležící na úpatí nejvyšší gruzínské hory Škhara (5193 m). Cestou můžeme obdivovat divokou kavkazskou přírodu a výhledy na okolní panoramata hor. Stejnou cestou zpět do Ušguli. Odpoledne procházka vesnicí, kde na vás dýchne trocha z historie a zdejšího tradičního způsobu života. (17 km, ↑ 390 m, ↓ 390 m, cca 5-6 h).

Návrat do Mestie, se zastávkou u jedné z veřejně přístupných svanetských věží, do které bude možné si vylézt a blíže ji prozkoumat. Ubytování v Mestii.

6. DEN: SVANETIE – MESTIA A VÝLET K JEZERU KORULDI

Ranní přesun džípy nad Mestii na úbočí hory Tkhakezagari do výšky 2150 m, odkud se vydáme na výlet k jezerům Koruldi (2740 m). Otevřou se nám nádherné výhledy dolů na městečko Mestii, okolní horské louky s letními chatami pastevců a skalnatý masiv svanetský čtyřtisícovek Ušba, Tetnuldi a třítisícovek Dalakora, Mestiachala a Banguriani. Zpět se vrátíme stejnou cestou až k vyhlídkovému kříži, odtud mohou ti zdatnější pokračovat sestupem do historické čtvrti Mestia Lanchvali. Ostatní džípy přesun zpět do Mestie. (8-12 km, ↑ 640 m, ↓ 640-1250 m, cca 4-5,5 h)

Odpoledne možnost návštěvy Muzea svanetského rodu Margiani nebo místního etnografického muzea přímo v Mestii. Nocleh v Mestii.

7. DEN: NÁVRAT DO KUTAISI, KLÁŠTER GELATI A KATEDRÁLA BAGRATI

Ranní rozloučení s Mestií a přejezd do Kutaisi. Zde navštívíme dvě významné UNESCO památky, klášter Gelati z 12. století (středověké královské centrum náboženské vzdělanosti) a katedrálu Bagrati, postavenou původně v 11. století, později zničenou Osmany a dnes nově opravenou. Ubytování v hotelu v Kutaisi.

8. DEN: NÁVRAT DO ČR

Odlet z Kutaisi přímým letem do Prahy.

Další informace

Cena zahrnuje:

 • mezinárodní letenka (Praha – Kutaisi)
 • 8x ubytování (7x hotel úrovně ***, 1x rodinný hotýlek v Ušguli)
 • polopenze (7x snídaně, 6x večeře), stravování začíná 2. den snídaní
 • služby českého průvodce a anglicky hovořícího místního průvodce
 • doprava soukromým mikrobusem z letiště do Mestie a zpět
 • ve Svanetii doprava džípy
 • koně na překonání řeky Adiši 4. den programu
 • láhev minerální vody na osobu/den (0,5 l)
 • vstupné do památek (klášter Gelati, katedrála Bagrati, muzeum v Mestii)
 • pojištění CK proti úpadku

Cena nezahrnuje:

 • nápoje a ostatní neuvedené stravování
 • fakultativní aktivity (plavba po podzemní řece a jiné)
 • pojištění stornopoplatků a léčebných výloh (můžeme zprostředkovat)
 • povinný příplatek za jednolůžkový pokoj – 3 500 Kč
 • spropitné pro místní průvodce a řidiče
 • v případě potřeby testy na COVID-19.

Vhodné období pro návštěvu Gruzie: V Gruzii se díky její poloze můžeme setkat s velmi různorodým počasím. Na pobřeží Černého moře je počasí teplé subtropické, a naopak pod Velkým Kavkazem vládne počasí chladnější, alpinské. Svanetie se rozkládá na severu Gruzie v horské oblasti. Vhodné období pro cestování je od konce června do začátku října. Zbylé měsíce trvá ve Svanetii zima. V letním období se průměrné denní teploty pohybují mezi 18-24 °C (v září 15-20 °C), s nadmořskou výškou teploty klesají až k 5-10 °C. Noční teploty se pak pohybují v průměru 10-18 °C (v září 8-12 °C). Počasí je zde jako ve všech horách proměnlivé, mohou se vyskytnout občasné dešťové srážky. V Kutaisi pak počítejte s výrazně teplejším počasím než v horách (denní průměr v létě je 20-26 °C).

Velikost skupiny: 8–12 účastníků.

Pořadatel: CK Enjoy Travel

Poznámka: V případě zhoršení epidemiologické situace a nemožnosti vycestovat do cílové destinace, si CK vyhrazuje právo přesunout termín zájezdu. Úprava programu či posun termínu vyhrazeny.

Cena od:
35000 Kč
Ubytování:
3* hotely
Typ zájezdu:
turistika, památky, s českým průvodcem
Stravování:
7x snídaně, 6x večeře
Termín:
26.8.–2.9.2023
Počet dní:
8
Letenka:
Vízum:
Průvodce:
český
Poznámka:
Poznámka:
V případě zhoršení epidemiologické situace a nemožnosti vycestovat do cílové destinace, si CK vyhrazuje právo přesunout termín zájezdu.

Nezávazná objednávka

Máte dotazy? Kontaktujte nás!

Telefon: +420-731-460-752

Máte dotazy? Kontaktujte nás!

Telefon: +420-731-460-752