Nepál a Bhútán – poznávání himálajských zemí

 • Nepál – královská města: Káthmándú, Pátan a Bhaktapúr (UNESCO)
 • Malebná Pókhara v podhůří Himálaje
 • Górkha – palácová pevnost, jež bývala sídlem královské rodiny
 • Bhútán – buddhistické himálajské království s osobitou tradicí
 • Hlavní město Thimphu, skalní klášter Taktsang – Tygří hnízdo
 • Mystické údolí Haa s posvátnými chrámy

Program zájezdu:

1.–2. DEN: LETECKY PRAHA – KÁTHMÁNDÚ

Odlet z Prahy v ranních hodinách, noční přílet do Káthmándú, transfer do hotelu. Procházka po rušné čtvrti Thamel a prohlídka historického cesta Káthmándú s Palácovým náměstím.

3. DEN: KÁTHMÁNDÚ, PÁTÁN A STÚPA SVAJAMBHUNÁTH

Káthmándú – prohlídka královského města; stúpa Svajambhunáth – posvátné místo se známou stúpou tyčící se nad hlavním městem, Pátan – třetí z královských měst v Káthmándské kotlině a chrám Dakšinkálí, zasvěcený hinduistické bohyni Kálí, jíž se přinášejí živé oběti.

4. DEN: PÓKHARA A CHRÁM MANAKAMANA

Pókhara – celodenní přesun do druhého největšího města Nepálu, do Pókhary. Zastávka u slavného poutního chrámu bohyně Bhagavatí v Manakamaně, výjezd lanovkou do horské vesnice s chrámem a s krásnými výhledy na Himálaj.

5. DEN: PÓKHARA, JEZERO PHEVA A VÝSTUP K PAGODĚ MÍRU

Pókhara – prohlídka malebné Pókhary v podhůří Himálaje; vodopád Déví, projížďka lodičkami po jezeře Phewa, výstup k Pagodě Míru nad městem, odkud je za dobrého počasí výhled na panorama himálajských osmitisícovek, včetně slavné Mačapučare (silueta „rybího ocasu“, nazývané též „Nepálský Matterhorn“).

6. DEN: SARANGKOT

Sarangkot, horské vesnice – brzký ranní výjezd do horské vesničky Sarangkot (1560 m), s panoramatickým výhledem na celý masiv osmitisícové Annapurny, Dhaulágirí, ale i na nížiny a zařízlá údolí ležícími o 6-7 tisíc metrů níže pod tyčícími se vrcholy. Procházka skrze horské vesnice (asi 8 km v rovinatém terénu).

7. DEN: PŘESUN DO KÁTHMÁNDÚ, GÓRKHA

Górkha, Káthmándú – celodenní přesun z Pókhary zpět do hlavního města. Cestou zastávka v historickém městečku Górkha s imposantní palácovou pevností na kopci, jež bylo sídlem nepálské královské rodiny. V podvečer příjezd do Káthmándú.

8. DEN: PŘESUN DO BHÚTÁNU, ÚDOLÍ HAA

Letecky Káthmándú – Paro. Po příletu do Bhútánského království asi hodinový transfer do údolí Haa. Údolí Haa bylo pro turisty otevřeno teprve v roce 2002 a je jednou z nejkrásnějších oblastí v království. Údolí zdobí nedotčené lesy a horské vrcholy. Cesta vede mnoha malými vesničkami, kde lze pozorovat tradiční život místních kočovných pastevců, zastávka ve vesničce Dawakha.  Odpoledne prohlídka dvou chrámů v údolí Haa –  Lhakhang Kharpo (Bílý chrám) a Lhakhang Nagpo (Černý chrám).

9. DEN: ÚDOLÍ HAA

Údolí Haa – celodenní výlet údolím Haa s pěší túrou borovými lesy k poutnímu místu Juneydrak ležící v nadmořské výšce 2950 m. Výhledy na tradiční obydlí, na jaře krásně kvetoucí louky.

10. DEN: ÚDOLÍ HAA, KLÁŠTER KILA A PŘESUN DO THIMPU

Údolí Haa, Thimpu – dnešní den začneme velmi brzy ráno, přesunem do výšky 3988 m, do průsmyku Čele-la. Zde společně s šálkem čaje přivítáme nový den, otevřou se vám nádherné výhledy na posvátnou sedmitisícovku Džomolhari a sousedící Jitchu Drake. Z průsmyku Čele-la se vydáte na pěší výlet k údajně nejstaršímu ženskému buddhistickému klášteru v Bhútánu – Kila, který je umístěn na hraně skalního masivu, odkud je krásný výhled do celého údolí Paro. Odpoledne přesun do Thimpu.

11. DEN: THIMPU, PEVNOST TAŠIČHO

Thimpu – návštěva bhútánské pevnosti Tašičho (sídlo vlády), Národní knihovny se svazky starověkých buddhistických rukopisů a Institutu tradiční medicíny. Odpoledne zastávka u obří sochy Buddhy Dordenmy nad centrem hlavního města, s výhledem do údolí. Prohlídka Simtokha Dzongu, první pevnosti postavené v roce 1629 žabdungem Ngawangem Namgjalem.

12. DEN: THIMPU, KLÁŠTER ČERI

Thimpu – ranní přesun do Dodeny, výstup dubovým hájem ke klášteru Čeri, vysoko nad údolím Thimpu (cca 9 km). V údolí oběd formou pikniku. Odpoledne prohlídka výběhů s takiny (národní bhútánské zvíře).

13. DEN: SEDLO DO-ČULA, PUNÁKHA

Punákha – ranní přejezd z Thimphu do Punákhy přes sedlo Do-čula (3050 m), ze kterého je možné pozorovat panorama himálajských sedmitisícovek, vč. nejvyšší hory Bhútánu Gangkar Punsum (7497 m). Cestou návštěva kláštera Čimi Lhakhang – chrámu plodnosti, spojeného s legendárním mnichem-proutníkem Drukpou Kinlejem. Po příjezdu do Punákhy prohlídka místní pevnosti (Punákhský dzong), na soutoku řek Pho a Mo, která měla významnou roli v bhútánské historii.

14. DEN: ÚDOLÍ PUNÁKHA, PŘESUN DO PARO

Údolí Punákha, Paro – pěší túra k čhörtenu Khamsum Jüllej Namgjal, s výhledy do Punákhského údolí a na rýžová políčka, návrat do Para. V případě času návštěva staré bhútánské svatyně Kjiču Lhakhang, již dal v 7. století postavit tibetský vládce Songcän Gampo.

15. DEN: PARO, TAKTSANG GOMBA

Paro – pěší výstup k nejznámějšímu bhútánskému klášteru Taktsang gompa – „Tygřímu hnízdu“. Klášter byl vybudován vysoko na skalnatém ostrohu ve výšce 3120 m. Odpoledne návštěva Národního musea (Ta Dzong), které bylo v minulosti strážní věží, a Rinpung Dzongu – monumentální pevnosti, v níž dnes sídlí okresní vládní úřad a soudce.

16. DEN: PŘELET DO KÁTHMÁNDÚ, KRÁLOVSKÉ MĚSTO BHAKTAPÚR

Dopolední přelet z Para do Káthmándú, přesun do druhého královského města Bhaktapúru s rukodělnou výrobou v ulicích; ubytování v Bhaktapúru.

17. DEN: KÁTHMÁNDÚ, SPALOVACÍ GHÁTY PAŠUPATINÁTH A BÓDDNÁTH

Káthmándú – ranní procházka Bhaktapúrem, přesun do Káthmándú s návštěvou chrámového komplexu a pohřebních spalovacích ghátů Pašupatináth a nejuctívanější buddhistické stúpy Bóddnáth, jež je významným střediskem tibetského buddhismu v Nepálu.

18. DEN: LETECKY KÁTHMÁNDÚ – PRAHA

Odlet z Káthmándú v nočních hodinách, odpoledne přílet do Prahy.

Další informace

Cena zahrnuje – společné pro obě země:

 • mezinárodní letenka Praha – Káthmándú – Praha,
 • služby českého průvodce,
 • informační materiály,
 • pojištění CK proti úpadku.

Cena zahrnuje – Bhútán:

 • místní anglicky mluvící průvodce,
 • mezinárodní letenka Káthmándú – Paro – Káthmándú,
 • kompletní doprava mikrobusem po Bhútánu,
 • ubytování – 7x v hotelu úroveň 3*** ve dvoulůžkovém pokoji (1x údolí Haa, 3x Thimphu, 1x Punákha, 2x Paro),
 • ubytování – 1x na farmě u místních obyvatel v údolí Haa
 • stravování formou plné penze,
 • bhútánské vízum a jeho zajištění,
 • vstupné do památkových objektů uvedených v programu
 • bakšiše řidičům, nosičům a ostatnímu personálu,
 • vládní poplatek a daň.

Cena zahrnuje – Nepál:

 • místní anglicky mluvící průvodce,
 • kompletní doprava mikrobusem po Nepálu,
 • ubytování – 8x hotel úroveň 3*** ve dvoulůžkovém pokoji (4x v Káthmándú, 1x Bhaktapúr, 3x Pókhara),
 • stravování formou polopenze,
 • vstupné do památkových objektů uvedených v programu vč. lanovky,
 • bakšiše řidičům, nosičům a ostatnímu personálu.

Cena nezahrnuje:

 • nepálské vízum – 50 USD (vyřizuje se po příletu na letišti),
 • ostatní stravování,
 • individuální doprava ve městech,
 • příplatek za jednolůžkový pokoj – 13 400 Kč/os./zájezd.
 • pojištění léčebných výloh či stornopoplatků (rádi zprostředkujeme).

Fakultativní služba – platí se na místě:

 • tradiční koupel s horkými kameny – 20 USD/os.

Stravování:
V ceně zájezdu je zahrnuto téměř všechno stravování, plná penze v Bhútánu a polopenze v Nepálu. Můžete se tedy těšit na pestrost obou těchto kuchyní. K typickým rysům nepálské kuchyně patří především různé druhy koření, hlavními surovinami jsou rýže, obilniny, luštěniny, brambory, mléčné výrobky, vejce a zelenina, občas doplněné masem. Bhútánská kuchyně využívá podobné suroviny jako nepálská, používá se však méně koření. Bhútánské jídlo je ve většině případů podáváno bufetovým stylem (výběr z několika druhů pokrmů).

Vhodné období pro absolvování tohoto programu:
Tento zájezd je možné absolvovat ve dvou hlavních sezónách, mimo období monzunu, které je od června do září. V jarním období, od března do května, jsou zpravidla horké dny s občasnými dešťovými přeháňkami, kterých pozvolna ubývá. V podhůří Himálaje nádherně rozkvétají magnoliové a rododendronové lesy. Pro období od října do listopadu je charakteristická jasná obloha, trochu chladnější počasí a zpravidla dobrá viditelnost.

Pořadatel: CK Enjoy Travel

Poznámka: Úprava programu vyhrazena.

Cena od:
106000 Kč
Ubytování:
3* hotel
Typ zájezdu:
poznávací, turistika, památky, s českým průvodcem
Stravování:
plná penze (Bhútán), polopenze (Nepál)
Termín:
31. 3.–17. 4. 2021
Počet dní:
18
Letenka:
Vízum:
nepálské, bhútánské
Průvodce:
český, místní
Poznámka:
Poznámka:
Cena zájezdu při počtu do 10 osob – 109 000 Kč

Nezávazná objednávka

Máte dotazy? Kontaktujte nás!

Telefon: +420-731-460-752

Máte dotazy? Kontaktujte nás!

Telefon: +420-731-460-752