Gruzie – přírodní krásy Svanetie

 • Gruzie – země vysokých hor, krásné přírody a historických skvostů
 • Svanetie – oblast pod Vysokým Kavkazem se silně zakořeněnými tradicemi
 • Výborná místní kuchyně a přátelští pohostinní lidé
 • Turistika ve Svanetii i památky na seznamu UNESCO
 • Přímé letecké spojení z Prahy do Gruzie
 • Ubytování v příjemných hotelech, dvoulůžkové pokoje s vlastní koupelnou
 • Bohatá polopenze v ceně zájezdu
 • Malá skupinka do 10 ti osob
 • Termíny zájezdu: 22.9.-29.9.2024

Program zájezdu:

1. DEN: LETECKY Z PRAHY DO GRUZIE

Ranní odlet z Prahy přímým letem do Kutaisi, následný přesun do hor do oblasti Svanetie, do vesnice Mazeri.

2. DEN: VESNICE MAZERI A VODOPÁD ŠDUGRA

Po snídani se vydáme z vesničky Mazeri (1650 m) údolím řeky Dolra ke krásnému vodopádu Šdugra. Vodopád leží na úpatí ledovce spadající z vrcholu Ušba. Ušba je známá jako „Matterhorn Kavkazu“ pro svůj malebný dvojitý vrchol ve tvaru věže (16 km, ↑ 560 m, ↓ 560 m, cca 5-6 h).

3. DEN: PŘECHOD PRŮSMYKU GULIPASS, JEZERA KORULDI

Po včerejší zahřívací etapě nás dnes čeká nádherná, ale náročnější etapa. Nejprve z Mazeri vystoupáme do průsmyku Gulipass (2 847 m), kde budeme odměněni výhledy na  vrcholky Kavazu. Následně budeme mírně sestupovat a traverzovat, až se dostaneme na Mestii pod jezera Koruldi (2740 m). Otevřou se nám nádherné výhledy dolů na městečko Mestii, okolní horské louky s letními chatami pastevců a skalnatý masiv svanetský čtyřtisícovek Ušba, Tetnuldi a třítisícovek Dalakora, Mestiachala a Banguriani. K jezerům nás vyvezou jeepy a po dostatečném pokochání se, podvečerní sjezd do Mestie, centra Svanetie, umístěného v nádherné přírodní kavkazské scenérii jejíž kouzlo dotvářejí typické středověké svanetské obranné věže rozeseté ve svazích. Ubytování v Mestii (19 km, ↑ 1380 m, ↓ 1 000 m, cca 8 h).

4. DEN: PŘECHOD HŘEBENE S VRCHOLY MENTAŠI A ZURULDI

Ráno krátký přesun džípy/lanovkou nebo zájemci i pěšky pod hřeben Zuruldi. Odtud pěšky po hřebeni přes vrcholy Mentaši (2472 m) a Zuruldi (2332 m), dále sestup do malebné vesničky Tsvirmi s dochovanými původními kostelíky a svanetskými obrannými věžemi. Panoramatické výhledy na hlavní hřeben Vysokého Kavkazu, čtyřtisícovou Ušbu, Tetnuldi a do údolí Mulkhura s Mestií. Z Tsvirmi zpět džípy do Mestie. (13 km, ↑ 680 m, ↓ 700 m, cca 5-6 h).

5. DEN: Z ADIŠI PŘES PRŮSMYK ČCHUNDERI

Ranní přejezd z Mestie do Adiši (2050 m), malé vesničky na úpatí hory Tetnuldi (4858 m). Odtud se vydáme proti proudu říčky Adiši až ke stejnojmennému ledovci. Na konci údolí překonáme s pomocí koňů řeku a začneme stoupat do sedla Čchunderi (2722 m). Ze sedla se nám otevřou krásné výhledy na okolní ledovce a hraniční hřeben pětitisícových vrcholů. Sestup do údolí do vesnice Khalde. (19 km, ↑ 730 m, ↓ 1038 m, cca 7 h)

Přesun džípy z Khalde do Ušguli (UNESCO), malebného shluku čtyř svanetských vesniček ve výšce asi 2100 m, což z něj činí jednu z nejvýše umístěných osad na západ od Uralu, dle Gruzínců: v Evropě. Nezbytné svanetské věže obklopené nejvyššími štíty v zemi a horskými pastvinami činí z této lokality mimořádně okouzlující místo. Nocleh v Ušguli v rodinném hotýlku.

6. DEN: SVANETIE – UŠGULI, VÝLET K LEDOVCI ŠKHARA

Po snídani pěší výlet z Ušguli údolím řeky Enguri k čelu ledovce, ležící na úpatí nejvyšší gruzínské hory Škhara (5193 m). Cestou můžeme obdivovat divokou kavkazskou přírodu a výhledy na okolní panoramata hor. Stejnou cestou zpět do Ušguli. Odpoledne procházka vesnicí, kde na vás dýchne trocha z historie a zdejšího tradičního způsobu života. (17 km, ↑ 390 m, ↓ 390 m, cca 5-6 h).

Návrat do Mestie, se zastávkou u jedné z veřejně přístupných svanetských věží, do které bude možné si vylézt a blíže ji prozkoumat. Ubytování v Mestii.

7. DEN: NÁVRAT DO KUTAISI, KATEDRÁLA BAGRATI

Ranní rozloučení s Mestií a přejezd do Kutaisi. Zastávka u přehradní nádrže Enguri, která je se svojí 272 m vysokou hrází jednou z nejvyšších betonových přehrad na světě.

V Kutaisi se zastavíme u kláštera Gelati z 12. století (středověké královské centrum náboženské vzdělanosti) a pak nás již čeká velkolepá poslední večeře.

8. DEN: NÁVRAT DO ČR

Odlet z Kutaisi přímým letem do Prahy.

Další informace

Cena zahrnuje:

 • mezinárodní letenka (Praha – Kutaisi, v ceně 13 000 Kč)
 • 7x ubytování (7x hotel, dvoulůžkové pokoje)
 • polopenze (6x snídaně, 7x večeře)
 • služby českého průvodce a místního průvodce
 • doprava soukromým mikrobusem z letiště do Mestie a zpět
 • ve Svanetii doprava džípy
 • koně na překonání řeky Adiši 4. den programu
 • pojištění CK proti úpadku

Cena nezahrnuje:

 • nápoje a ostatní neuvedené stravování
 • fakultativní aktivity (místní muzea, kino)
 • pojištění stornopoplatků a léčebných výloh (můžeme zprostředkovat)
 • příplatek za jednolůžkový pokoj – 3 500 Kč
 • spropitné pro místní průvodce a řidiče

Vhodné období pro návštěvu Gruzie: V Gruzii se díky její poloze můžeme setkat s velmi různorodým počasím. Na pobřeží Černého moře je počasí teplé subtropické, a naopak pod Velkým Kavkazem vládne počasí chladnější, alpinské. Svanetie se rozkládá na severu Gruzie v horské oblasti. Vhodné období pro cestování je od konce června do začátku října. Zbylé měsíce trvá ve Svanetii zima. V letním období se průměrné denní teploty pohybují mezi 18-24 °C (v září 15-20 °C), s nadmořskou výškou teploty klesají až k 5-10 °C. Noční teploty se pak pohybují v průměru 10-18 °C (v září 8-12 °C). Počasí je zde jako ve všech horách proměnlivé, mohou se vyskytnout občasné dešťové srážky. V Kutaisi pak počítejte s výrazně teplejším počasím než v horách (denní průměr v létě je 20-26 °C).

Velikost skupiny: 6–10 účastníků.

Pořadatel: CK Enjoy Travel

Cena od:
34000 Kč
Ubytování:
7 x hotel
Typ zájezdu:
turistika, památky, s českým průvodcem
Stravování:
7x snídaně, 6x večeře
Termín:
22. 9. – 29 .9. 2024
Počet dní:
8
Letenka:
Vízum:
Průvodce:
český
Poznámka:
Poznámka:

Nezávazná objednávka

Máte dotazy? Kontaktujte nás!

Telefon: +420-739-632-819

Máte dotazy? Kontaktujte nás!

Telefon: +420-739-632-819