Bhútán a Nepál – turistika pod hradbou Himálaje

 • Bhútán – buddhistické himálajské království
 • Hlavní město Thimphu, pevnost Tashichho; klášter Taktsang
 • Údolí Haa – mystické údolí s posvátnými chrámy
 • Nepál – Královská města – Káthmándú a Bhaktapur (UNESCO)
 • Namche Bazar – správní centrum v oblasti Khumbu
 • Mount Everest – výhled na nejvyšší horu světa a další osmitisícovky

Program zájezdu:

1.–2. DEN: LETECKY PRAHA – KÁTHMÁNDÚ

 

3. DEN: PŘESUN DO BHÚTÁNU, HLAVNÍ MĚSTO THIMPU

Letecky Káthmándú – Paro. Po příletu do Bhútánského království asi hodinový transfer do hlavního města Thimphu, ubytování. Odpoledne návštěva gigantické sochy Buddhy nacházejícího se nad centrem hlavního města, s pěknými výhledy do údolí.

4. DEN: HLAVNÍ MĚSTO THIMPU, NÁVŠTĚVA KLÁŠTER CHERI

Thimphu – prohlídka bhútánské pevnosti Tashichho (sídlo vlády), Národní knihovny se svazky starověkých buddhistických rukopisů a památný čorten. Odpoledne krátký přesun do Dodeny a výstup dubovým hájem ke klášteru Cheri, vysoko nad údolím Thimpu (cca 9 km).

5. DEN: ÚDOLÍ HAA

Dopolední přejezd z Thimphu do údolí Haa. Údolí Haa bylo pro turisty otevřeno teprve v roce 2002 a je jednou z nejkrásnějších oblastí v království. Údolí zdobí nedotčené lesy a horské vrcholy. Cesta vede mnoha malými vesničkami, kde budete moci pozorovat tradiční život místních kočovných pastevců, zastávka v nádherné vesničce Dawakha. Odpolední pěší výlet do bočního údolí a výhledy na Lhakhang Kharpo (Bílý chrám) a Lhakhang Nagpo (Černý chrám). Výstup k Shelkar Drak, k malému budhistickému chrámu ležícímu na vápencovém útesu vysoko v lesích.

6. DEN: ÚDOLÍ HAA A POUTNÍ MÍSTO JUNEYDRAK

Celodenní výlet údolím Haa s pěším túrou borovými lesy k poutnímu místu Juneydrak ležící v namořské výšce 2950 m a budhistickému chrámu Katshoe Gomba. Výhledy na tradiční obydlí, na jaře krásně kvetoucí louky. Oběd formou pikniku během výstupu k poutnímu místu.

7. DEN: PŘES PRŮSMYK CHELE LA, KLÁŠTER KILA A ÚDOLÍ PARO

Dnešní den začnete velmi brzy ráno, přesunem do závratné výšky 3988 m, do průsmyku Chele La. Zde společně s šálkem čaje přivítáte nový den, otevřou se vám nádherné výhledy na posvátnou sedmitisícovku Džomolhari a sousedící Jitchu Drake. Z průsmyku Chele La se vydáte na pěší výlet ke klášteru Kila (klášter buddhistických mnišek). Klášter je umístěn na hraně skalního masívu, odkud je krásný výhled do celého údolí Paro. Odpoledne přesun do Paro.

8. DEN: KLÁŠTER TAKSANG – „TYGŘÍ HNÍZDO“ A PROHLÍDKA PARO

Výlet k nejznámějšímu bhútánskému klášteru Taktsang, zvaný též „Tygří hnízdo“. Klášter leží na skalnatém ostrohu ve výšce 3120 m. Po příjezdu zpět do Para ev. ještě návštěva Ta Dzong – Národní muzeum (v minulosti strážní věž) a Rinpung Dzong – monumentální pevnosti, kde sídlí okresní vládní úřad a soudce.

9. DEN: PŘESUN DO NEPÁLU, KÁTHMÁNDÚ

Přelet z Para do Káthmándú, transfer do hotelu; odpolední procházka po rušné čtvrti hlavního města, po Thamelu.

10. DEN: HLAVNÍ MĚSTO KÁTHMÁNDÚ

Káthmándú – prohlídka královského města, historické centrum a náměstí Durbar Square, výstup na buddhistickou stúpu Svajanbhunáth s výhledem na město (ev. Pathan).

11. DEN: PŘESUN DO LUKLY, TURISTIKA ÚDOLÍM KHUMBU

Začátek sedmidenního putování údolím Khumbu, na výhledy na osmitisícovky Mount Everest, Lhotse a mystický Ama Dablam. Letecky přesun z Káthmándú do Lukly (2840 m), podhorského střediska, odkud vyráží většina trekingových výprav pod nejvyšší horu světa. Pochod údolím Dudh Kosi do vesničky Phakding (2610 m) – asi 3 hodiny chůze.

12. DEN: TURISTIKA ÚDOLÍM KHUMBU, NAMCHE BAZAR

Výstup z Phakdingu proti proudu řeky až k bráně Národního parku Sagarmatha za vesnicí Monjo (2840 m). Cestu lemují rododendronové, magnoliové a jedlové háje, které v jarním období krásně rozkvétají. Po vstupu do národního parku začnete strměji stoupat až do správního centra oblasti Khumbu, dnes významné obchodní křižovatky a centra všech horolezeckých výprav, Namche Bazaru (3440 m), zde strávíte dvě noci – asi 5,5 hodiny chůze.

13. DEN: NAMCHE BAZAR A VÝHLEDY NA MT. EVEREST

Výlet na vyhlídkové místo k hotelu Everest View, odkud se vám naskytnou nezapomenutelné výhledy na osmitisícové vrcholy Mont Everest, Lhotse, Lhotse Shar, sedmitisícovou Nuptse a jednu z nejkrásnějších hor světa Ama Dablam. Dále prozkoumáte vesnice Kumjung (3780 m) a Kunde (3840 m) ve kterých nechal Sir Edmund Hilary vybudovat školu a nemocnici pro Šerpy z oblasti Khumbu.

14. DEN: CESTA DO THAME

Dalším vaším cílem bude odlehlá vesnička Thame (3750 m), pod strmou stěnou Kongde Rí, kde opět strávíme dvě noci. Cesta do Thame vede podél řeky Bhote Kosi, přes krásný borovicový háj a stráně poseté rododendrony. Thame byla a je domovem mnoha slavných Šerpů, vč. Tenzinga Norgaye.

15. DEN: KLÁŠTER V THAME A ÚDOLÍ KHURE KHARKA

Vesnička Thame leží v amfiteátru himálajských vrcholů, nad níž se ve výšce 3970 m tyčí stejnojmenný klášter. Během dopoledne vyrazíte na jeho prohlídku a dále prozkoumáte údolí Khure Kharka, vedoucí dále do sedla Tesi Lapcha.

16.–17. DEN: CESTA DO NAMCHE BAZARU A ÚDOLÍM DUTH KOSI DO LUKLY

Dvoudenní cesta zpět s nocováním v Namche Bazaru. Další den údolím Duth Kosi se závěrečným stoupáním do Lukly.

18.–19. DEN: KÁTHMÁNDÚ A KRÁLOVSKÉ MĚSTO BHAKTAPUR

V dopoledních hodinách přelet z Lukly do Káthmádnú, transfer do hotelu; volné odpoledne. Druhý den prohlídka Káthmándú – návštěva chrámového komplexu a pohřebních spalovacích ghátů Pašupatináth a královského města Bhaktapur s rukodělnou výrobou v ulicích.

20.–21. DEN: LETECKY KÁTHMÁNDÚ – PRAHA

 

Další informace

Cena zahrnuje – Bhútán:

 • mezinárodní letenka Praha – Káthmándú – Paro – Káthmándú – Praha v ceně 29 000 Kč
 • místní anglicky mluvící průvodce a český průvodce
 • kompletní doprava mikrobusem po Bhútánu
 • ubytování – 2x hotel v Thimphu, 2x hotelový venkovský dům v údolí Haa a 2x hotel v Paro úroveň 3*** (dvoulůžkový pokoj)
 • plná penze při pobytu v Bhútánu
 • bhútánské vízum a jeho zajištění
 • vstupné do památkových objektů
 • vládní poplatek a daň

Cena zahrnuje – Nepál:

 • český průvodce
 • místní průvodce během treku (dle velikosti skupiny)
 • 2x vnitrostátní přelet z Káthmándú do Lukly a zpět
 • doprava mikrobusem na 1denní prohlídku Káthmándú – Bhaktapur (19. den)
 • ubytování ve městech – 5x hotel v Káthmándú se snídaní úroveň 2** (dvoulůžkový pokoj)
 • ubytování na treku – 7x ubytování v lodžích (dvoulůžkové jednoduché noclehárny s postelí, matrací a dekami, je nutný vlastní spací pytel)
 • treking permit a vstup do NP Sagarmatha
 • nosiči v průběhu treku – 10 kg/os.
 • transfery z letiště do hotelu a zpět v Káthmándú
 • informační materiály
 • pojištění CK proti úpadku

Cena nezahrnuje:

 • nepálské vízum – 40 USD (vyřizuje se po příletu na letišti)
 • ostatní stravování
 • ostatní doprava ve městech (doprava po Káthmándú – rikša, taxi – 2. a 10. den)
 • vstupné do památkových objektů
 • teplá voda na umytí při nepálském putování (za příplatek 1–3 USD/osobu)
 • bakšiše řidičům, nosičům a ostatnímu personálu
 • pojištění léčebných výloh či stornopoplatků (rádi zprostředkujeme)

Náročnost pěšího programu v Nepálu:

Jedná se o 7 dnů turisticko-poznávacího programu, při kterém denně ujdeme cca 5-7 hodin v poklidném tempu. Maximální dosažená nadmořská výška bude cca 3900 m. Trasu je možné charakterizovat převážně jako zvlněnou, s úvodním stoupáním do Namche Bazaru. Stezky, po kterých půjdete, jsou většinou široké prašné, občas kamenité. Během celého turistického programu bude mít každý k dispozici nosiče, který mu ponese 10 kg vybavení. Celou trasu tak absolvujeme nalehko, se stejnou zátěží jako jednodenní výlety.

Pořadatel: CK Enjoy Travel

Poznámka: Úprava programu vyhrazena.

Cena od:
 Kč
Ubytování:
hotel, lodže
Typ zájezdu:
poznávací, turistika, s českým průvodcem
Stravování:
plná penze, snídaně
Období zájezdu:
březen, duben, květen, říjen, listopad
Termín:
Počet dní:
21
Letenka:
Vízum:
nepálské, bhútánské
Průvodce:
český, místní
Poznámka:
Poznámka:

Nezávazná objednávka

Máte dotazy? Kontaktujte nás!

Telefon: +420-739-632-819

Máte dotazy? Kontaktujte nás!

Telefon: +420-739-632-819