Kostarika – aktuální informace k cestám

OTÁZKY A ODPOVĚDI  K SOUČASNÝM CESTÁM DO KOSTARIKY:

Proč nyní uvažovat o cestě do Kostariky?

ODPOVĚĎ: Celou čtvrtinu území Kostariky tvoří chráněné národní parky a přírodní oblasti. Pro svou ekonomickou vyspělost a bezpečnost je někdy nazývána Švýcarskem Střední Ameriky a vždy lákala turisty z celého světa. Některá vyhlášená místa byla poslední roky obvykle velmi přelidněná a zvířata se raději přesunula jinam. Nyní, při téměř ročním útlumu turismu, měla příroda skvělé podmínky pro své potřeby a regeneraci. Proto si myslíme, že právě dnešní doba, kdy většina turistů raději ještě zůstává doma, je vhodná pro návštěvu. Pokud chcete poznat divokou přírodu Kostariky bez turistických davů, přijměte pozvání a vydejte se tam s námi právě v této sezóně.

Co je potřeba splnit pro vstup na území Kostariky jako turista?

ODPOVĚĎ: Pro vstup do Kostariky je nutné mít platné pojištění pokrývající výlohy spojené s onemocněním covid-19 nebo nucenou karanténou (s přesně určenými limity). Protože na českém trhu takové cestovní pojištění k dispozici není, je třeba využít nabídky jedné ze dvou kostarických pojišťoven, které uznatelné pojištění nabízejí. Náklady vycházejí cca 10 USD/den (s vyřízením budeme nápomocni). Dále je nutné 48 hodin před příjezdem vyplnit dotazník (PASE DE SALUD) ohledně vašeho zdravotního stavu. Negativní test na covid-19 pro vstup v současné době není požadován. Zároveň je povinné dodržovat hygienická pravidla nejen na letišti.

Při návratu do ČR platí povinnost oznámit tuto skutečnost příslušné krajské hygienické stanici vyplněním elektronického Příjezdového formuláře, předložit oznámení hraniční kontrole a do 5 dnů od vstupu na území ČR se na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu na SARS CoV-2, a to pokud orgán ochrany veřejného zdraví v individuálních případech osob nerozhodl o jiných karanténních opatřeních. Výsledek testu je pak nutné oznámit dané hygienické stanici.

Byly již obnoveny letecké spoje na Kostariku?

ODPOVĚĎ: Ano, hlavní letečtí dopravci (KLM/Air France/Delta Airlines, Lufthansa nebo Iberia) již lety do hlavního kostarického města San José opět pravidelně operují.

Je cesta letadlem bezpečná (z hlediska obavy nakažení se onemocněním covid-19)?

ODPOVĚĎ: Mnoho lidí má obavy z toho, že by se mohli nakazit právě na palubě letadla.  Letecké společnosti si to také velmi dobře uvědomují a podnikly kroky, aby toto riziko snížily na minimum. Podívejte se například zde na video od společnosti KLM o kvalitě vzduchu na palubě jejich letadel. Většina leteckých přepravců již dnes  používá vzdušné HEPA filtry. HEPA filtr dokáže z drtivé většiny zabránit šíření jakéhokoliv onemocnění prostřednictvím palubní vzduchotechniky. Zbylá pravděpodobnost je na cestujících – jak často si budeme mýt a dezinfikovat ruce, zda budeme nosit roušku a jak zodpovědně se budeme chovat vůči sobě a spolucestujícím. Článek na téma hepa filtrů si můžete přečíst zde.

Jaká byla přijata opatření na letištích?

ODPOVĚĎ: Na letištích (i na palubě letadel) se povinně nosí roušky, dodržují se rozestupy, měří se teplota, vše se dezinfikuje a co nejvíc procesů je bezkontaktních. Jak to nyní vypadá na letišti v San José nejlépe ukazuje toto video

Jaká je situace na Kostarice z hlediska pandemie coronaviru?

ODPOVĚĎ: Kostarika je často přezdívána Švýcarskem Střední Ameriky. Je to vyspělá země s již více než 70 let trvající demokracií. Zajímavostí je, že nemá vlastní armádu.  Dlouhodobě se investuje do vzdělání a do zdravotnictví.  Díky těmto pilířům se se současnou pandemií vyrovnává výrazně lépe než okolní státy Střední Ameriky. Kostaričtí vědci navíc pracují na vlastní účinné látce pro léčbu onemocnění covidem-19. Zároveň je pro ekonomiku státu odvětví cestovního ruchu důležité, proto má stát zájem na tom, aby sem bylo možné opět bezpečně cestovat, aby se turisté začali do Kostariky vracet.

Jaká opatření při cestovaní v Kostarice dodržovat?

ODPOVĚĎ: Cestování dnes bezesporu přináší vyšší riziko nákazy covid-19. Pokud tedy patříte do rizikové skupiny nebo máte obavy, je určitě lepší ještě pár měsíců zůstat doma. Pokud se však rozhodnete i přesto na cestu vyrazit, je dobré dodržovat všechna dnes již běžná hygienická opatření (roušky na veřejnosti, vzájemné rozestupy, časté mytí a dezinfekce rukou). Také je rozumné vyhnout se zalidněným oblastem a trávit svůj volný čas v přírodě či u moře. Doporučujeme hledat ubytovací zařízení, která jsou certifikovaná, že podnikají kroky, aby co nejvíce minimalizovali pravděpodobnost nákazy. Po návratu z cesty je nutné se řídit aktuálně platnými pravidly pro lokalitu vašeho návratu.

Kostarika je pro turisty otevřená, při vstupu není vyžadován negativní test na covid-19. Na místě je vše v normálním provozu, vše je otevřené. Jsou jen nastavena hygienická pravidla (rozestupy, povinné roušky a dezinfekce rukou) a jsou zakázány větší akce, na kterých se shromažďuje větší počet lidí.

Je potřeba pro návštěvu Kostariky nějaké očkování?

ODPOVĚĎ: Oficiálně žádné očkování není povinné. My pro cesty do Kostariky kromě základního v ČR běžného očkování (především tetanus a spalničky) doporučujeme očkování na žloutenku A+B a břišní tyfus. Nejsme však zdravotní zařízení, proto tuto otázku prosím konzultujte s hygienickou stanicí.

Mohu se na vás obrátit, když chci jen poradit s itinerářem cesty nebo zajistit jednotlivé služby? (pronájem auta, ubytování, letenky…)

ODPOVĚĎ: Samozřejmě ano.

Jaký je nebližší skupinový zájezd do Kostariky?

ODPOVĚĎ:  DIVOKÁ PŘÍRODA KOSTARIKY

AKTIVNÍ KOSTARIKA – ZÁJEZD S IVOU FALTOVOU

S dalšími otázkami se na nás neváhejte obrátit.

Cestu pro vás vám sestavíme na míru – podle vašich představ, vašeho času, finančních možností i cestovního tempa. Každý náš zájezd je jedinečný. Inspirovat se však můžete našimi ukázkovými programy:

DIVOKÁ PŘÍRODA KOSTARIKY

KOSTARIKA PRO NÁROČNÉ

SALVADOR, NIKARAGUA, KOSTARIKA A PANAMA

 

Cestu do Kostariky lze běžně nakombinovat s některou z následujících destinací. Nicméně nyní (sezóna 2020/2021) kombinaci více zemí pro vaši cestu nedoporučujeme.

  • Nikaragua
  • Panama
  • Salvador
Cena od:
 Kč
Ubytování:
Typ zájezdu:
turistika, pobyty u moře, pro rodinu s dětmi, treking, s českým průvodcem
Stravování:
Období zájezdu:
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, listopad, prosinec
Termín:
Počet dní:
Letenka:
Vízum:
Průvodce:
Poznámka:
Poznámka:

Nezávazná objednávka

Máte dotazy? Kontaktujte nás!

Telefon: +420-731-460-752

Máte dotazy? Kontaktujte nás!

Telefon: +420-731-460-752